Pokłon trzech króli

W Uroczystość Objawienia Pańskiego w naszej parafii przed Mszą św. o godz. 11.00 miała miejsce inscenizacja „Pokłon trzech króli”. Została ona przygotowana pod kierunkiem ks. Mateusza Magiery przez ministrantów oraz Chór Parafii Strawczyn, z udziałem dziewcząt z Orkiestry Dętej Strawczyn.

Uroczystość Objawienia Pańskiego potocznie nazywa się Świętem Trzech Króli. Trwamy w wielkiej radości, ponieważ nad ludzkością zajaśniało światło Chrystusa. Jezus Chrystus – Bóg, który objawił się jako człowiek, chce dać zbawienie wszystkim narodom. Chce nas przeprowadzić ze śmierci do życia, z ciemności do światła, z niewoli do wolności. Jeżeli chcemy ujrzeć Chrystusa, który jest Światłością, uznajmy w Nim naszego Pana, jak uznali Go Mędrcy ze Wschodu.

Uroczystość Objawienia Pańskiego przypomina nam wydarzenie opisane w Ewangelii według św. Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami, wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło.

Do Nowonarodzonego Pana przybył Kacper przynosząc złoto, które jest symbolem „Boskiego światła i przymiotów Boga”. Złoto w czasach biblijnych było rzadkim i bardzo cennym surowcem, z którego wytwarzano przedmioty o szczególnym znaczeniu, jak np. tron królewski czy świątynię. Ofiarowane Dziecięciu złoto oznaczało uznanie Jezusa Chrystusa za Króla.


Król Melchior ofiarował małemu Jezusowi kadzidło. Kadzidło jest to żywica z drzew balsamowych, które służyło do wytwarzania miłej woni, która napełniała mieszkania czy szaty. Kadzidło palono podczas pogrzebu. Stanowiło także element kultu, symbol uwielbienia, hołdu i przebłagania Boga oraz wyobrażało rzeczywistość niebiańską. Kadzidło złożone przed Nowonarodzonym Panem jest podkreśleniem tego, że Jezus jest Bogiem.


Baltazar przyniósł dla Jezusa-Zbawiciela mirrę. Mirra to również żywica, charakteryzująca się miłym zapachem i gorzkim smakiem, wytwarzana z pewnego gatunku drzewa balsamowego, wykorzystywana do balsamowania ciał zmarłych. U Żydów mirra dodawana była do świętego oleju namaszczeń. Mirra ofiarowana Jezusowi była zapowiedzią Jego cierpienia i pogrzebu.

Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. Jezus jest Światłością świata, którego możemy ujrzeć w sprawowanej za chwilę Eucharystii. Uznajmy w Nim naszego Pana, jak uznali Go Mędrcy ze Wschodu i złóżmy Mu pokłon. I ofiarujmy Jemu najcenniejszy dar, jakim jest nasze serce. To dar, który najbardziej ucieszy małego Jezusa.

Inne wpisy

Bierzmowanie 2024

W piątek, 14 czerwca, na Mszy św. o godz. 17.00 Ks. Bp Andrzej Kaleta udzielił Sakramentu Bierzmowania 47...
Przeczytaj więcej

Pielgrzymka dziękczynna

Podczas "Białego Tygodnia", 21 maja, dzieci komunijne z naszej parafii, wraz z rodzinami oraz katechetami, odbyły pielgrzymkę dziękczynną...
Przeczytaj więcej

I Komunia Święta

W sobotę, 18 maja, w naszej wspólnocie parafialnej przeżywaliśmy uroczystość I Komunii świętej. 75 dzieci klas trzecich po...
Przeczytaj więcej